Logo

Aktualności

24.11.2020

"Ciągle modlę się..." Raper Tau i Męski Różaniec w Przemyślu!

Katolicki raper TAU „razem z Męskim Różańcem w Przemyślu”. Słowa podkładu muzycznego tego artysty użyte w filmiku z Męskiego Różańca, są częścią życia tej wyjątkowej społeczności, skupionej wokół Maryi, wokół Jej dzieła, jakim jest Męski Różaniec.

   Rozważając o fenomenalnym wydarzeniu, jakim jest Męski Różaniec w Przemyślu, warto przytoczyć słowa s. Łucji, wizjonerki z Fatimy, która powiedziała, że „ Ci, którzy będą żyć nabożeństwem do Niepokalanego Serca Maryi będą prawdziwie nawróceni i poświęceni Bogu, a stanowić będą pokolenie, które zwycięży zło…”.

   Od 20 miesięcy na ulicach naszego miasta mocno i donośnie wybrzmiewa męskie  „Zdrowaś Maryjo”. Licznie zebrani  mężczyźni (przyjeżdżają z różnych stron Podkarpacia), ich liczba nierzadko dochodzi do ok. 250, tworzą swoisty „tunel modlitewny”, a echo modlitwy rozbrzmiewa i rozchodzi się miedzy przemyskimi kamienicami i do góry, do Nieba… Widok to niecodzienny i wyjątkowy, kiedy mężczyźni w dwójkowej kolumnie dumnie kroczą za swoja Królową, by dać świadectwo wiary. Któż tego nie zobaczył, któż tego usłyszał? To piękne i mocne świadectwo, którego w czasie, gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem „kanapowego stylu życia”, bardzo potrzeba. Wśród modlących się mężczyzn jest wielu młodych ludzi, także ojców kroczących ze swoimi synami (często pierwsze doświadczenie wiary swojego ojca) i co ważne całe mnóstwo różańców przeplatanych między palcami.

   Mężczyźni łamią niezrozumiały stereotyp różańca właściwego i kojarzonego tylko z kobietami. Każdy, kto choć raz widział modlących się na Męskim Różańcu mężczyzn musi przyznać, że to coś wątkowego – skupienie, modlitwa, czyn, wszystko dla Maryi, a jest co wynagradzać, w obliczu narastającej agresji wobec tego, co święte dla Polaków. Bezczeszczenia kościołów, kaplic, krzyży, sakralnych figur . Wylewające się bluźnierstwa, wulgaryzmy pod adresem Jezusa i Jego Matki, świętych Kościoła Katolickiego (nawet św. Jana Pawła II), kapłanów. To walka duchowa, w którą angażują się mężczyźni, chwytając do ręki broń na którą nie trzeba mieć pozwolenia, broń z nieba – RÓŻANIEC ŚWIETY, o który Matka Boża nieustannie, przy każdym możliwym objawieniu, prosi mówiąc – ODMAWIACIE CODZIENNNIE ROZANIEC! Społeczność Męskiego Różańca zadość czyni prośbom tej najlepszej Matki.

  Męski Różaniec rozpoczyna się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej oo. Franciszkanów w Przemysłu o godzinie 8.00. Mszy świętej zazwyczaj przewodzi sprawujący patronat nad Męskim Różańcem w Przemyślu J.E. Ks. Bp Stanisław Jamrozek, opiekunem dzieła jest o. Edward Staniukiewicz OFMConv. W trakcie Eucharystii istnieje zawsze możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Następnie komunia święta wynagradzająca, zaś po Mszy świętej mężczyźni tworzą wspomnianą już dwójkową kolumnę i w zwartym szyku wychodzą w procesji za Figurą Matki Bożej, krocząc ulicami miasta do Parafii Świętej Trójcy, pod kolumnę z figurą Marki Bożej Niepokalanej. Tam też ma miejsce dalsza część nabożeństwa – publiczne odmówienie różańca i 15 minut rozmyślania w ciszy. Wszystkie warunki podane Łucji w Fatimie są wypełniane. Nabożeństwo kończy się błogosławieństwem. To wszystko w duchu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi

  Warto dodać, że dzięki inicjatywie Męskiego Różańca konsolidują się męskie środowiska katolickie. Zawiązują się przyjaźnie, powstają kolejne inicjatywy modlitewne. W konsekwencji następuje ożywienie modlitewne wśród mężczyzn ale i rodzin. Mężczyźni ze swą maryjną duchowością zauważają, że nie są odosobnieni, ale jest ich wielu i więcej niż by się niektórym wydawało. Także dzięki inicjatywie Męskiego Różańca, powstała formacja Wojowników Maryi Przemyśl, to w dużej mierze, ze społeczności Męskiego Różańca wyłonili się mężczyźni, gotowi się formować i systematycznie pogłębiać swoją wiarę, dziś już pasowani Wojownicy Maryi.

  Dzięki Męskiemu Różańcowi rodzą się także inicjatywy charytatywne, jak zbiórki dla dotkniętych skutkami koronowirusa (środki przekazane podkarpackiemu oddziałowi Caritas), dla najuboższych podopiecznych sióstr misjonarek, Benedyktynek w Ekwadorze (środki przekazane do Ekwadoru, na ręce s. Ligii, która we wrześniu gościła z podziękowaniem na Męskim Różańcu w Przemyślu), czy mikołajowa akcja dla najuboższych dzieci, uczących się  języka polskiego, ze lwowskiej szkoły nr 92 (przekazanych ponad 100 paczek dzieciom we Lwowie), czy choćby ostatnie akcje modlitewne - obrona kościołów, gdzie mężczyźni regularnie czuwając przy przemyskich świątyniach, modlili się za uczestników czarnomarszowych manifestacji. To tylko niektóre z akcji prowadzonych przez społeczność Męskiego Różańca w Przemyślu, Wojowników Maryi Przemyśl, a jest jeszcze wiele innych indywidualnych, gdzie mężczyźnie sobie pomagają.

   Jednak największe akcje dokonują się na sposób duchowy m.in.: adoracje Najświętszego Sakramentu, modlitwy uniżenia, wielotysięczna akcja Przemyśl pod Krzyżem, trwająca właśnie akcja ogólnopolska: „Zaadoptuj nieprzyjaciela kościoła”, 24 godziny Męki Pańskiej z błogosławieństwem ks. bpa Stanisława Jamrozka,  i  owoce są widoczne w życiu mężczyzn bardzo wyraźnie, przemiana życia, relacji rodzinnej, pogłębienie wiary.

   Działania społeczności Męskiego Różańca w Przemyślu, jest też inspiracja dla powstawania kolejnych inicjatyw Męskiego Różańca w innych miejscowościach m.in. w Leżajsku, Stalowej Woli, Rzeszowie, czy w Tarnowie (który ma ruszyć niebawem). Mamy informację, że przygotowywany jest także Męski Różaniec w Przeworsku. Inspiracyjny zasięg objął także Ukrainę, z błogosławieństwem Ks. bpa. Edwarda Kawy, który entuzjastycznie podjął naszą propozycję, by Męski Różaniec zaistniał także na tamtym terenie, na początek w Mościskach.

   To tylko niektóre owoce męskich dzieł. Wszystkie trudno zliczyć, jednak najważniejsze z nich, są wiadome Bogu. W tym miejscy chcemy zaprosić wszystkich mężczyzn pragnących życia w oddaniu się Bogu przez Maryję. Maryja to najkrótsza i najdoskonalsza droga do Jezusa. Zapraszamy, by przyjść na Męski Różaniec w Przemyślu, który ma miejsce w każdą pierwsza sobotę miesiąca, zapraszamy także na spotkania formacyjne Wojowników Maryi Przemyśl.

   Drodzy Bracia spotkajmy się na kolejnym Męskim Różańcu w Przemyślu, w pierwszą sobotę miesiąca!

autor: Dariusz Lasek

Film:

✂ ZDJĘCIA I MONTAŻ/EDITING ▸Hubert Wawrzkowicz

♫ MUZYKA/MUSIC ▸Tau - Ból (autor wyraził zgodę na wykorzystanie utworu).

©2020 Męska Wspólnota
PROJEKT I WYKONANIE: Net Partners - strony www