Logo

Aktualności

14.10.2023

Rodzinna Piesza Dziękczynna Pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej Męskiego Różańca

7 października, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, po zakończeniu Rodzinnego Różańca w Przemyślu, miała miejsce Rodzinna dziękczynna pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej. Warto wspomnieć, że mężczyźni organizują pielgrzymki do Kalwarii Pacławskiej dwa razy w roku, w pierwszą sobotę maja i października od 2019 r. W pielgrzymowaniu do tronu Matki Bożej nie przeszkodził nawet czas pandemii.

Przypomnijmy, że właśnie 7 października, po rocznej nieobecności, spowodowanej pracami renowacyjnymi, do Parafii św. Trójcy, na swoje miejsce wróciła wspomniana figura, do której w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują mężczyźni, w ramach nabożeństwa wynagradzającego ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował i konferencję wygłosił o. Stanisław Maciaszek OFMConv. Był to czas wysiłku fizycznego wysiłku, ofiary, umartwienia, modlitwy, ale i rozmów braterskich, śpiewu, radości ze wspólnego pielgrzymowania do tronu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Niektórzy nie rozumieją idei pielgrzymowania, uważając to za stratę czasu, czy coś zupełnie zbędnego. Jednak trzeba wiedzieć, że zjawiskowo pielgrzymowania nie jest czymś nowoodkrytym, przeciwnie jest bardzo starym, wpisanym w kulturę ludów monoteistycznych. Ludzie pielgrzymowali już wiele tysięcy lat temu do różnych miejsc, i zazwyczaj związane było to z kultem. Przypomnijmy, że nasz Pan Jezus Chrystus pielgrzymował do Jerozolimy jako dziecko (m.in. znamienna scena odnalezienia Jezusa przez Matkę Bożą i św. Józefa w świątyni). Pielgrzymował również Abraham, jak dowiadujemy się z kart Pisma Świętego. Można użyć też stwierdzenia, że pielgrzymował także naród wybrany — z Egiptu do „Ziemi Obiecanej” i była to bardzo długa i wyczerpująca pielgrzymka, bo trwająca 40 lat (biblijne 1 pokolenie). Z czasem celem pielgrzymów stały się miejsca związane z Jezusem Chrystusem (Ziemia Święta), z pamiątkami pozostawionymi po Nim, następnie zaczęto otaczać miejsca kultu związane ze Świętymi Pańskimi, z biegiem lat jednym z najpopularniejszym stało się pielgrzymowanie do miejsc związanych z kultem Matki Bożej, sanktuariów, czy miejsc uznawanych za święte, uświęcone szczególna obecnością Maryi.

Czym jest pielgrzymowanie? Jest to wyjątkowa, intencjonalna podróż, którą wierny podejmuje z pobudek ściśle religijnych. Innymi słowy, jest to wyjście z miejsca zamieszkania (w celu bliższego spotkania z Bogiem, dziękczynienia, uwielbienia, przeproszenia, prośby, uzyskania łask) - wędrowanie do miejsca, które uznajemy za święte, oczywiście z punktu widzenia katolika najbardziej właściwe do pielgrzymowania jest miejsce uświęcone obecnością Jezusa Chrystusa, ukazane przez Kościół Katolicki.

Dlatego bardzo zachęcam, obok innych, także do tej formy oddawania czci Panu Bogu. Osobiście, od lat, dwa razy do roku wraz z braćmi z Męskiego Różańca pielgrzymuję pieszo do Matki Bożej Kalwaryjskiej i jest to jakaś ważna część mojej duchowości.

 Już teraz wypada podziękować niestrudzonym pielgrzymom, ale i zaprosić na kolejny Męski Rżaniec w Przemyślu w pierwszą sobotę listopada oraz na majową jubileuszową pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej w pierwszą sobotę maja 2024 r., kiedy społeczności Męskiego Różańca w Przemyślu przeżywać będzie pięciolecie swojego istnienia.

Dariusz Lasek

„By była bardziej znana i miłowana…”

©2020 Męska Wspólnota
PROJEKT I WYKONANIE: Net Partners - strony www