Logo

Aktualności

12.05.2021

5100 zł. na renowację figury Matki Bożej Niepokalanej od Społecznosci Męskiego Różańca w Przemyślu!

10 maja br., w imieniu społecznosci Męskiego Różańca w Przemyślu, mężczyźni przekazali na ręce proboszcza parafii Świetej Trójcy w Przemyślu - ks. Arkadiusza Jasiewicza, uzbieraną podczas comiesięcznych spotkań mężczyzn na Męskim Różańcu kwotę 5100 zł, z przeznaczeniem na ratowanie zabytkowej Figury Matki Bożej Niepokalanej, do której wędrują w comiesięcznej procesji. Ksiądz proboszcza w imieniu parafian wyraził  głęboką wdzięczność mężczyznom, przekazując na ich ręce podziękowanie, które cytujemy poniżej:

„Parafia Świętej Trójcy w Przemyślu dziękuję Wspólnocie Męskiego Różańca za przekazaną kwotę 5100 zł na rzecz ratowania cudownej figury Matki Bożej Niepokalanej, usytuowanej przy Kościele Świętej Trójcy w Przemyślu. Parafianie są zbudowani świadectwem modlitwy mężczyzn przy figurze Matki Bożej oraz są wdzięczni za wszelką pomoc w odnowieniu naszej figury. Przeznaczona kwota zostanie przekazana na kompleksowe badania figury, w celu rozpoznania budowy, zastosowanych technik, technologii i materiału, które są niezbędne, aby rozpocząć prace konserwatorsko-restauratorskie przy pomniku Matki Bożej Immaculaty. Za każdy gest dobrej woli z serca wszystkim dziękujemy i zapewniamy o modlitwie za naszych dobroczyńców... ".

Mężczyźni planują uruchomić kolejna zbiórkę (tym razem internetową), na ratowanie figury, która przetrwała II wojnę światową, podczas artyleryjskiego obstrzału, gdzie wokół kościoła niemal wszystko zrównane było z ziemią (kościół częściowo także), ale porcelanowa  figura Matki Bożej Niepokalanej stojąca przed kościołem, o dziwo! w jakiś cudowny sposób ostała się. Już sam rezonans pośród artyleryjskiej kanonady, od której pękały okoliczne szyby w oknach, powinien zmieść tę figurę z powierzchni ziemi…a jednak przetrwała do czasu obecnego. Dziś jednak nie trzeba już artylerii, aby figurę zniszczyć, wystarczy…. czas, który w zastraszającym tempie figurę niszczy (warunki atmosferyczne, wiatr, opady, zanieczyszczenia, drgania od pojazdów)…. Starsi ludzie mówią, że to dzięki tej cudownej figurze Matki Bożej ten kościół się ostał. Figura od 1931 r. dumnie przyozdabia skrzyżowanie nad sanem. Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju wizytówką dla turystów, wjeżdżających do Przemyśla. Nie sposób jej nie zauważyć - pokornej postaci, przyobleczonej w niebieską szatę, z koroną z gwiazd, depcząca węża pod jej stopami, usadowioną na wysokiej kolumnie. Wielu ludzi przechodząc przez Plac Konstytucji 3 Maja skłania się przed pokorną Niepokalaną, pozdrawiając ją, czyniąc znak krzyża i tak przez dziesiątki lat. Figura ta wrosła w krajobraz Starego Miasta nad Sanem i żal patrzeć, jak niszczeje. Jedyną nadzieją jest jej odrestaurowanie, jednak to jest bardzo kosztowne. Jak wiemy każda rzecz objęta ochroną konserwatora zabytków (a ta figura jest objęta ochroną), jej renowacja jest obwarowana bardzo dużymi kosztami, od ekspertyzy począwszy, na pracach konserwatorskich zakończywszy. Szacowany koszt renowacji figury określa się na mniej więcej 80 tys. zł.

Społeczność Męskiego Różańca już zaczęła zbierać środki. Planowane jest także utworzenie zbiórki internetowej na ratowanie figury Matki Bożej, która ma nie tylko wartość duchową, ale i sentymentalną dla Przemyślan.

Zachęcamy, by włączyć się w pomoc ratowania naszego dziedzictwa.

„By była bardziej znana i miłowana..”

Dariusz Lasek

©2020 Męska Wspólnota
PROJEKT I WYKONANIE: Net Partners - strony www