Logo

Aktualności

26.09.2021

I Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Wojowników Maryi w Przemyślu! I Memoriał im. Wojciecha Kajpusta

Wojownicy z Przemyśla trzecią drużyną w Polsce, w piłce nożnej i Mistrzami Polski w  przeciąganiu liny! Za nami niecodzienna i piękna impreza sportowa o randze mistrzowskiej, która miała miejsce w Przemyślu wielofunkcyjnym boisku salezjańskim.  Można powiedzieć, że było to święto wspólnotowego spotkania mężczyzn, którzy w duchu św. Jana Bosko chcą łączyć duchowy rozwój z wymiarem szlachetnego sportowego współzawodnictwa.

25 września br. w Przemyślu zgromadziło się 9 finalistów, najlepszych drużyn Wojowników Maryi w Polsce, wyłonionych wcześniej drogą eliminacji, aby rywalizować o miano Mistrza Polski w Piłce Nożnej Wojowników Maryi oraz w Mistrzostwach Polski w Przeciąganiu Liny.

Impreza mistrzowska odbywała się w ramach I Memoriału im. Wojciecha Kapusta. Rozpoczęto Mszą świętą w parafii św. Józefa, następnie już na boisku, wszystkich zgromadzonych, w imieniu organizatorów - Wojowników Maryi Przemyśl oraz ks. biskupa Stanisława Jamrozka, który nie mógł być od początku obecny, powitał Dariusz Lasek (Lider WM Przemyśl), oraz ks. Zenon Latawiec SDB, reprezentujący przemyskich Salezjanów, którzy gościli na swoim terenie uczestników turnieju finałowego. Następnie Memoriał  otworzyła wdowa po śp. Wojciechu Kajpuście – Małorzata Bik-Kajpust. Po czym ruszyły rozgrywki, w których, ostatecznie Mistrzem Polski zostali WM Łódź, Wicemistrzem Polski zostali WM Kraków, natomiast trzecią drużyna mistrzostw Polski została drużyną WM Przemyśl, która także okazała się Mistrzem Polski w przeciąganiu liny! I jest to na pewno ogromny sukces przemyślan.

Organizatorzy przyznali również nagrody indywidualne, w których błysnęli znowu przemyślanie:

najlepszym bramkarzem Mistrzostw Polski został uznany Dariusz Lasek (WM Przemyśl),

zaś najlepszym strzelcem Dawid Wilkos (WM Przemyśl).

Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw uznano Adama Tomaszewskiego (WM Łódź).

Przyznano też nagrodę dla najlepszej drużyny Fair Play, ufundowana przez p. Janusza Batora, którą otrzymał zespół WM Puławy.

Jak powstał pomysł na tego typu turniej

Już od pewnego czasu w przemyskiej wspólnocie narodził się pomysł zorganizowania Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Wojowników Maryi. Ogromnym pragnieniem serca mężczyzn zgromadzonych we wspólnocie Wojowników Maryi Przemyśl, było uczcić, upamiętnić zmarłego na nowotwór Brata, który był spośród nich – Wojownika Maryi Wojtka, tak powstał projekt Memoriału o randze mistrzowskiej. Po konsultacji z ks. Dominkiem Chmielewskim, zapadła decyzja o tworzeniu we wspólnocie przestrzeni dla aktywności sportowej, która była bardzo bliska księdzu Bosko.

Trzeba wspomnieć, że to niecodzienne widowisko miało charakter nie tylko integrujący Ruch Maryjny Wojowników Maryi, ale również wytyczające nowe kierunki i możliwości dla mężczyzn skupionych w Ruchu. To wydarzenie zostanie na długo w pamięci z kilku względów m.in.:

  • było to pierwsze tak duże wydarzenie we wspólnocie Wojowników Maryi, o charakterze ściśle sportowym;
  • był to pierwszy memoriał w Ruchu - Mistrzostwa Polski odbywały się w ramach I Memoriału im. Wojciecha Kajpusta – zmarłego na nowotwór Wojownika Maryi, który w sposób mężny i dzielny do końca życia służył Matce Bożej;
  • aktywizacja Makroregionów WM w całej Polsce do zorganizowania się pod względem sportowym.

Korzyści było oczywiście więcej, wymieniono tylko niektóre, jak np. spotkanie dzieci, małżonek, rodzin, wspólnie spędzony czas i praca na rzecz wydarzenia, integracyjny doping i radość uczestników.

Mamy tu do czynienie już nie tylko z rozwojem duchowym, który jest najistotniejszym elementem w Ruchu, ale także z możliwością rozwoju sportowego. Ksiądz Dominik wiele razy zachęcał mężczyzn do aktywności fizycznej we wspólnocie, która oprócz walorów zdrowotnych ma za zadanie także integrować mężczyzn i wprawiać w pewnego rodzaju samodyscyplinę.

Wspaniałą pracę wykonała grupa formacyjna Wojowników Maryi Przemyśl, która zatroszczyła się o wiele szczegółów finałów Mistrzostw. Do prac organizacyjnych przyłączyły się także małżonki Wojowników z Przemyśla, które wspaniale służyły na swoich stanowiskach, dbając by nikt nie pozostał głodny. Dlatego należą im się duże podziękowania.

Na dobrą zabawę miały także okazję dzieci, które przyszły dopingować swoich tatusiów, a które miały też okazję pograć w piłkę oraz zmierzyć się miedzy sobą w przeciąganiu liny. Atrakcja dla dzieci był popularny przemyski niedźwiadek, który krążył wokół, także dopingując drużyny.

Swój patrol na turnieju odbyło zaprzyjaźnione CK Wojsko wraz z sanitariuszką, prezentując informacje zgromadzonym z różnych części Polski gościom, na temat Twierdzy Przemyśl.

Finały Mistrzostw Polski zakończono rozdaniem nagród, które wręczał J.E. Ks. Biskupa Stanisław Jamrozek oraz wdowa po ś.p. Wojcechu Kajuscie. Sam turniej dostarczył wielu emocji i przebiegał we wspaniałej atmosferze, poszanowaniu i braterskim współzawodnictwie. Na potwierdzenie powyższego niech świadczy fakt, że na  22 rozegrane mecze sędzia zmuszony był ukarać tylko jednego zawodnika 2 minutową karą. Tyle. Przy takiej ilości meczów tak dobre statystyki się raczej nie zdarzają.

Kończąc, należy podziękować wszystkim tym, którzy którzy przemierzyli setki kilometrów do Przemyśla, aby uświetnić wydarzenie oraz wszytkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zaistnienia tej pięknej imprezy.

Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego za profesjonalne zabezpieczenie medyczne Mistrzostw Polski. 

Trzeba również podziękować pomysłodawcom wydarzenia -  Wojownikom Maryi Przemyśl, za wspaniałą inicjatywę, która była niewątpliwie piękną promocją miasta Przemyśla.

Poniżej przedstawiamy ostateczną klasyfikacje i wyniki (od półfinałów).

 Rozgrywki grupowe wyłoniły półfinalistów:

(Skrót WM oznacza Wojownicy Maryi)

Półfinał 1

WM Przemyśl – WM Łódź -  2:2 (w karnych 2:3) – awans WM Łódź

Półfinał 2

WM Kraków – WM Włodawa -  3:0 – awans WM Kraków

Mecz o 3 miejsce

WM Przemyśl – WM Włodawa – 2:0

Finał

WM Kraków – WM Łódź – 0:0 (w karnych 2:3)

1 miejsce - Mistrz Polski – WM ŁÓDŹ

2 miejsce - WM Kraków

3 miejsce – WM Przemyśl

4. miejsce - WM Włodawa

5. miejsce – WM Kielce

6. miejsce – WM Bydgoszcz

7.miejsce – WM Nowy Sącz

8.miejsce – WM Puławy

9. miejsce – WM Wrocław

10. miejsce - WM Warszawa

Klasyfikacja Mistrzostw Polski w przeciąganiu liny

1 miejsce – WM Przemyśl – Mistrz Polski

2 miejsce – WM Nowy Sącz

Miejsca od 3 do 4

WM Bydgoszcz

WM Kraków

Miejsca od 5 do 8

WM Puławy

WM Kielce

WM Włodawa

WM Łódź

©2020 Męska Wspólnota
PROJEKT I WYKONANIE: Net Partners - strony www