Logo

Aktualności

30.04.2022

”II Rekolekcje z ks. Biskupem” w Rzepedzi. Tylko dla mężczyzn! Męski Różaniec i Wojownicy Maryi Przemyśl

Przed nami ”II Rekolekcje z Ks. Biskupem”, tylko dla mężczyzn, które odbędą się w Rzepedzi. Zapoczątkowane przez społeczność Męskiego Różańca i Wojowników Maryi Przemyśl w ubiegłym roku, wyjątkowe męskie rekolekcje z przemyskim hierarchą zaowocowały ich kontynuacją w roku bieżącym. Prowadzącym rekolekcje będzie ks. bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej, duchowy opiekun Męskiego Różańca w Przemyślu, zaś będą mu pomagać – o. Wojciech Kiełtyka OFMConv (opiekun wspólnoty Wojowników Maryi Przemyśl) oraz o. Edward Staniukiewicz OFMConv (moderator Męskiego Różańca w Przemyślu). Tematem tegorocznych rekolekcji będzie – „Drogi duchowego rozwoju”. Rekolekcje odbędą się od 1 do 3 maja w pięknej bieszczadzkiej scenerii.

„Biskup jest blisko nas”

 W wielu kręgach można spotkać się z opinią, że pośród obowiązków i spraw biskupów, bardzo mało jest czasu na indywidualny kontakt z wiernymi, aby zwyczajnie porozmawiać ze swoim biskupem. Często wierni nie znają biskupa miejsca, i nie chodzi tu o imię i nazwisko, choć i takie skrajności się zdążają, ale właśnie nie znają z uwagi na pewnego rodzaju dystans i na wspomniane obowiązki.  Na pewno może być to przyczyną pewnego rodzaju wyalienowania z tego czym żyje diecezja, parafia. W przypadku ks. biskupa Stanisława jest inaczej, to właśnie bp Stanisław w kręgach Męskiego Różańca i Wojowników Maryi Przemyśl, z uwagi na jego osobowość i troskę duszpasterską nad męskimi dziełami, jest nazywany przez wspomnianych mężczyzn: „Nasz biskup”, „Biskup jest blisko nas”, ponieważ żywo interesuje się sprawami wiernych, jest otwarty na inicjatywy, uważnie wsłuchuje się w głos wiernych, w szczególny sposób męskiej społeczności, nad którą sprawuję duchową opiekę… Jaka jest odpowiedź wiernych, ano taka, że dostrzegają, odczuwają jego miłość do Kościoła, jego pokorę i uniżenie, na wzór Chrystusa, który wskazywał swoim uczniom na potrzebę służenia, a kiedy trzeba – „oddania życie za swoje owce”. Mężczyźni nie tylko bardzo cenią swojego biskupa, ale i darzą Jezusową miłością, ponieważ otrzymują od niego nieustanne wsparcie, cenne wskazania i duchowa opiekę, która pozwala być pewnym, że jeszcze pełniej są w Kościele, jako wspólnocie. Mężczyźni są dumni z tego, że dany jest im taki biskup. Otaczają go modlitwą i miłością, widać to na każdym niemal kroku, słychać to w rozmowach, ilekroć pojawia się temat biskupa Stanisława. Dlatego ta synergia daje efekty wzrostu duchowego, owocując wieloma dziełami, które wyrosły z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi Przemyśl, przy współudziale ks. biskupa i jego błogosławieństwie.

 Pośród tematycznych konferencji, jak na każdych rekolekcjach będzie codzienna modlitwa, Msza święta, możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zaplanowana jest również rekreacja (m.in. podbijanie piłki z ks. biskupem) i inne, jak również piesze wyjście do pobliskiej Komańczy, gdzie internowany był bł. Kard. Stefan Wyszyński.  Nie może zabraknąć żelaznego punktu spotkań  - „Męskie Polaków rozmowy z ks. biskupem” . Generalnie, jak zapewniają organizatorzy, snu będzie mało, ale w zamian za to - będzie tematycznie integrująco, i bardzo dobrze.

 Pozostaje życzyć uczestnikom rekolekcji - duchowego wzrostu, zaś głoszącemu je ks. biskupowi Stanisławowi światła Ducha Świętego i opieki Niepokalanej.

 Zachęcamy, by zajrzeć do naszej galerii, w której zamieściliśmy zdjęcia z ubiegłorocznych rekolekcji z ks. Biskupem w Rzepedzi.

Dariusz Lasek

„By była bardziej znana i miłowana…”

©2020 Męska Wspólnota
PROJEKT I WYKONANIE: Net Partners - strony www